26.03.2020 r. rodzina przeżyła prawdziwy koszmar! W kilka chwil stracili dobytek swojego życia! 

https://pomagam.pl/dkb7dbtp

Dom Państwa Stanisławskich został strawiony przez pożar. Po długiej akcji gaśniczej, budynek nie nadawał się do zamieszkania. Konieczna była rozbiórka. Od tamtej pory rodzina staje na głowie, aby nowy dom powstał jak najszybciej, ponieważ podczas pożaru dach nad głową straciły również dzieci Państwa Stanisławskich: Kamil, Roksana, Mikołaj i Melania. Najmłodsza córka ma 8 lat. Rodzina opiekuje się również dwiema babciami.

Dnia 24.07 Pani Wioleta napisała do nas:
Witam zaczynamy budowę! Mamy już kupione materiały na fundamenty, bloczki, stal i pustaki na dom. Zamówiliśmy więźbę dachową i okna. W sobote kopiemy pod ławy fundamentowe, po niedzieli, jeżeli tylko uda się zamówic beton chcemy zalewac fundamenty.

Serdecznie dziękujemy za informacje od rodziny, jesteśmy pełni podziwu w ich prężne działanie!

Jednakże wszystko to co udało się zdziałać do tej pory to tylko niewielka część wyzwań, które na nich czekają. Rodzina wile działa własnymi siłami, lecz potrzebują wsparcia, przedewszystkim finansowego.

Wesprzeć ich możemy wpłacając

W Polsce nigdy nie uratowano dziecka ze wznową guza mózgu NSGCT. W Stanach Zjednoczonych tak! 13 lutego dowiedzieliśmy się, że markery nowotworowe rosną i guz dał przerzuty.

 

  • Prowadzimy 8 Środowiskowych Domów Samopomocy dla 300 osób. Wszystkie osoby pozostają w domu, wśród nich są seniorzy, osoby samotne i niepełnosprawni (wózkowicze). Utrzymujemy kontakt telefoniczny ze wszystkimi. Dla około 40% zabezpieczamy żywność dostarczając ja pod drzwi.
  • Zadeklarowaliśmy dla samotnych seniorów i osób z kwarantanny 300 posiłków na koszt caritas.
  • We wszystkich jadłodajniach na wynos przygotowujemy 800 posiłków.
  • Dla 200 osób przygotowujemy, dzięki wsparciu Caritas Polska, paczki świąteczne.
  • Na bazie jednostki Caritas w Brodnicy (Brodnickie Centrum Caritas) utworzyliśmy ośrodek kwarantanny dla 30 osób.
  • Porady psychologa.
  • Dzięki współpracy z ośrodkami i parafiami przekazujemy 250 kart „Na codzienne zakupy”
  • Współpracujemy z ośrodkami pomocy społecznej WOT, OSP, PZC generując tam wolontariuszy.

Dzięki zaangażowaniu pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej, pracowników Gmin, Ochotniczych Straży Pożarnych, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Wolontariuszy osoby potrzebujące, zakwalifikowane do Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa Podprogram 2019, otrzymały artykuły spożywcze. W niektórych gminach wydawanie żywności wciąż trwa.

Pośród nas jest wiele starszych osób z bardzo niskim uposażeniem, często samotnych, chorych i dotkniętych ograniczeniami z racji wieku. Ich potrzeby potęgują konieczne zakupy lekarstw i innych środków. Dlatego ten program dla wielu z nich okazuje się szczególnie ważną pomocą. Pomoc Biedronki, wyłącznego sponsora projektu, jest nieprzeceniona.

Caritas Diecezji Toruńskiej już od 3 lat, we współpracy z Jeronimo Martins Polska S.A., uczestniczy w programie zatytułowanym „Na codzienne zakupy”. Przedsięwzięcie jest ogólnopolskie i ma na celu wspieranie osób ubogich w szczególności seniorów.

Ilość członków projektu z roku na rok wzrasta. W pierwszej edycji brało udział ok. 120 osób, w kolejnym roku blisko 150 osób, a my mamy nadzieję, że tego roczna odsłona zbierze rekordową, jak do tej pory, liczbę uczestników.

„Na codzienne zakupy” polega na wręczeniu uczestnikom specjalnej karty płatniczej do wszystkich sklepów Biedronka, doładowywanej, co miesiąc ustaloną kwotą w formie bonu, dzięki której możliwe będzie płacenie za zakupy, w okresie od 1 kwietnia 2020r. aż do 31 stycznia 2021r. Osoby kwalifikujące się do programu wybierane są przez Caritas Diecezjalne i pracowników socjalnych zgodnie z Zasadami Kwalifikowania Uczestników

Najistotniejszą misją projektu jest wsparcie dla osób lub rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i uzyskujących niski dochód. Dąży do ograniczania ubóstwa, chociażby poprzez udzielania pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków dla rodzin żyjących w niedostatku, wielodzietnych bądź obarczonych chorobą. Osoby potrzebujące wsparcia otrzymują artykuły spożywcze takie jak: produkty skrobiowe, mleczne, mięsne, a także cukier i olej.

Podopieczni programu mogą również skorzystać z bezpłatnych szkoleń, czy warsztatów dotyczących m.in. przygotowywania posiłków, sprawnego zarządzania budżetem domowym, zapobiegania marnowaniu żywności w celu zwiększenia samodzielności i zmniejszeniu wykluczenia społecznego.

Rozdysponowaniem wszelkiej pomocy zajmują się właściwe, terytorialnie ośrodki pomocy społecznej albo organizacje partnerskie np. Caritas,

Caritas Diecezji Toruńskiej realizuje Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020 - podprogram 2019, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

W podprogramie 2019 pomoc otrzyma aż 13 000 osób o łącznej wartości ok. 3 000 000 złotych.

Darczyńcy

Partnerzy

© 2025 Caritas Diecezji Toruńskiej